יצירת תנועה בסוסים: איך עושים את זה נכון? כל מה שצריך לדעת - All4Horse

יצירת תנועה בסוסים

.שליטה על המקצבים ותנועה קדימה.

שיעור רכיבה, ילדה צעירה מנסה לעבור לקנטר.

המדריך מתחנן בפניה שתדחוף את הסוס קדימה. תדרבן אותו, אבל הסוס מאט או מגביר מהירות בטרוט.

המדריך מבקש מהתלמידה שתדחוף יותר עם גופה, תאסוף את הסוס יותר וכו וכו.

האם אפשרי? לא! כלומר כל מעבר קורה רק על בסיס ההחלטה של הסוס.

הסוס רץ מהר מדי- כך הוא החליט, לאט מידי –אותו הדבר, מבחירה שלו בלבד, החזיק מקצב אחיד. שוב כי הוא החליט.

לא יתכן שילדה צעירה בשיעור רכיבה תצליח לנצח פיזית סוס ששוקל 600 ק”ג, ואם היא הצליחה,(נניח עם שימוש בשוט) אז היא באמת רק ניצחה את הסוס והסוס לא למד דבר.

כיצד נגיע לאותו מקצב קבוע ואחיד שיאפשר לנו לבצע מעברים בקלות ובנוחיות 

ראשית נניח לכל מה שאינטואיטיבי.

לא נדרבן בכדי לזוז, לא נמשוך בכדי להאט או לעצור, זהו אחד הנושאים העיקריים עליהם אני עובד עם התלמידים שלי.

לפני שאנו מתקדמים לנושא הבא, תנועה של הסוס אינה תוצאה של דרבון, אלא תוצר של התניה אותה יצרנו.

לדוגמה: אנו עומדים ומעוניינים לנוע להליכה, נעטוף את הסוס עם הרגליים כסימן לתנועה.

האם הסוס הגיב? הבין אותנו?
סביר להניח שלא, ניתן אולי להשתמש בקול, לקרא לתשומת ליבו של הסוס ולהוסיף לחץ בהדרגה, הסוס הגיב (נניח הרים או הוריד את ראשו, הלך לאחור וכדו) יש להישאר עם אותה כמות הלחץ.

הסוס הגיב באופן הרצוי, יש להרפות, ולמעשה כך יוצרים התניות.

יש לבצע פעולות באופן עקבי ובסדר קבוע מספר רב של פעמים עד למצב בו הסוס מגיב מהר ובאופן הנכון-הנחנו עליו את הרגליים והוא יצא להליכה.

שימו לב.
כאשר אנו מדרבנים אנו למעשה חובטים באזור מלא שרירים ושומן, והסוס שאין ל מושג למה חובטים בו “יתקשה” (שרירים בבטן ובחזה ויתגונן) ואיכות התנועה שנקבל אם בכלל תהיה לא קצבית, לא אחידה ולא איכותית.

כאשר אנו מושכים במושכות הסוס (ששוב אין לו מושג על מה מדובר) יסגור לסתותיו, ויעביר את משקל גופו קדימה, את רגליו הקדמיות קדימה ומחוץ לגוף ויתגונן.

כל מי שהתחיל לאלף סייח או התעניין בתחום אילוף סוסים יודע שלחבוט בו עם הרגליים לא בהכרח גורם לו לזוז , ולמשוך אפילו מעט במושכות, זה דבר מסוכן שבטוח לא יוביל את הסוס לעצור.

ומצד שני דרך תרגול עקבי של יצירת התניות אפשר לגרום לסוס בקלות רבה לזוז קדימה או לעצור. ובנוסף הרוכב יכול להיות ילדה צעירה בשיעור רכיבה.

כוח זה לא חלק מהעסק, עקביות כן.

מתעניינים בקורס רכיבה?

חייגו: 072-390-2724

או השאירו פרטים בטופס הבא:

יצירת תנועה בסוסים: התנהגות ומיקום

נתחיל.
הסוס עומד, הנחתי עליו את רגלי, הוא עדיין עומד, הרגליים נשארות עליו וקראתי לתשומת ליבו עם שימוש בקול (ציקצוק שלא מסתיים עד שהסוס זז).

הסוס עדין עומד, עברתי לשימוש בשוט או בעודף המושכות (ברכיבה מערבית) כאשר הלחץ נבנה בהדרגה, ראשית הכי עדין שניתן, ובהדרגה יותר חריף ויותר חריף בד”כ לא נזדקק להגיע לחריף באמת.

בכל זאת יש לעשות את מה שנחוץ כלומר הסוס חייב להגיב.

יצירת תנועה בסוסים

יצירת תנועה בסוסים

הסוס שלנו יצא להליכה, נניח לו.
ניתן לתרגל בדיוק את אותו הדבר כאשר נעבור מהליכה לטרוט ולקאנטר.

כאשר המיקום של הסוס משני לכך שהוא ינוע, ראשית נזוז בשלב הזה ואח”כ נבנה משא ומתן על הדרך.

מדוע זה חשוב?
הרי אנחנו בכל תחום ברכיבה חותרים להגיע למקסימום ביצוע של הסוס עם מינימום שימוש בעזרים…כלומר תקשורת בריאה.

בנוסף, תנועה קדימה היא ההחלטה של הסוס לשאת אותנו.

כאשר הסוס איטי מדי ותלוי מידי בעזרי הרוכב בכדי לנוע או ההיפך, כאשר הסוס מהיר מידי ואינו קשוב כלל, שני אילו הם סימפטום לאותה הבעייה:

חוסר בתנועה קדימה, תנועה קדימה היא פונקציה של רצון הסוס לשתף איתנו פעולה.

ככל שיש יותר תנועה, וכאשר לא מדובר על אורך או גובה של צעד, לא מדובר במהירות, מדובר על ההחלטה של הסוס לקחת את הרוכב במקצב אחיד וקבוע ללא תלות בעזרים (ידיים ורגליים).

יש יותר רצון מצידו של הסוס לשיתוף פעולה, וניתן דרך “משא ומתן” עם הסוס לדאוג להיכן הוא זז, וכיצד הוא זז.

שוב לא פשוט אבל אולי הנושא המוזנח והחשוב ביותר לכל מי שרוצה ליהנות על גבו של סוס.

ממש בימים הקרובים יעלה לאתר סרט בנושא יצירת תנועה בסוסים

מה אומרים עלינו?

המדריכים הכי חזקים במדינה
עשיתי תקורס קיץ השנה קורס מטורף מעשיר בידע ואהבה למקצוע צוות ברמה הגבוהה ביותר והחיבור המטורף! אם מישהו רוצה לעשות קורס... מערבי, טיפולי, אילוף. שיעשה רק אצלם מעבר לקורס יש גם אהבה וחיבור! All4horses משפחה! ❣️🐴קראו עוד
תבואו . תבינו ! צוות פושט מדהים !!
הצוות הכי טוב בארץ! מקצועיות ומשפחה שמלווה גם אחרי התעודה.
ללמוד אצל הטובים ביותר.במהלך תקופת הלימודים אתה מקבל כל כך הרבה ידע על סוסים שהופך אותך ממגדל סוסים לאיש סוסים .היחס... של המאמנים כל כך טוב כלפיך שאתה לא רוצה להפסיק ללמוד.תודה על קורס מושלם.קראו עוד
כל תחום שיוצר בעלי מקצוע חדש-הוא תחום מבורך. מצד שני אני לא חושב שצריך להכשיר הרבה מאמנים בכל תחום-למשל בתחום הזה.... ולמה? כי כמה סוסים יש בארץ ואם תהיה רוויה במאמנים אז כמה יוכלו להתפרנס מזה? למה לא מכשירים למשל יותר סנדלרים? הא. כי הכל תעשייתי? אנשים תחשבו קצת באופנ שרואה רחוק. אם תתנו רק לסינ לקחת את כל מקומות העבודה זה יהרוס גם אתכם.תחשבו על זה.קראו עוד
אין תלונות. מקום מדהים, אנשים מדהימים.
בעולם בו תעודות ודפלומות החליפו מזמן תוכן, ידע ונסיון אמיתי פרי התנסות,בעולם בו הפכנו להיות עבדים של שיטה, מכללת... All4Horses היא הוכחה ניצחת שאפשר גם אחרת.כאן, הדלת נפתחת בפני כל, והצוות מקדיש את זמנו , מרצו, נסיונו העשיר וגישתו יוצאת הדופן, על מנת להפוך כל אחד ואחת מהסטודנטים, לאיש הסוסים המקצועי ביותר, ולמדריך הרכיבה ו/או המטפל המוכשר ביותר שהוא יכול להיות.תכנית הלימודים המקצועית מתבססת על טכניקות מודרניות מתקדמות הנשענות על הסטוריה ומסורת ארוכות שנים, מותאמות למאה ה21.האוירה חמה, מלאת הומור תוך שמירה על רף מקצועי גבוה, וההתקדמות מותאמת פרטנית ליכולתו של כל פרט.במקום שבו אהבה הופכת מקצוע, משכיל הסגל להעביר תכנים בצורה חויתית, כך שתכנית הלימודים היא רבגונית, מהנה ומפרה, ומייצרת תוצאות יוצאות דופן בנוף המקומי.מומלץ בחום לקחת את הזמן ולבוא ליום התרשמות באחד מן הסניפים ברחבי הארץ, להכיר את הצוות, ובעיקר, לשוחח עם משתתפי הקורסים ששמחים לחלוק ולשתף.קראו עוד
אין צוות כזה גם באירופה! חם,אוהב,משקיע ואיכפתי כלפי כל אחד ואחת.כאן קיבלתי ידע יותר ממש שהיה נדרש.מעבר ללימודים... ולתעודה ולנסיון, רכשתי משפחה.קראו עוד
תבואו,תבינו!
שינוי גודל גופנים
ניגודיות צבעים